Yaprak Diş
Lamina Diş
29 Aralık 2016
Diş teli
Diş Teli
29 Aralık 2016
Diş beyazlatma

Diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta bireylerin ağız ve diş bakımlarına gereken önemi vermemeleri halinde birçok sağlık problemi ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi olan diş rengindeki bozulmalar, farklı tekniklerle giderilmektedir. Bireylerin en basit ağız bakım yollarından birisi olan diş fırçalamalarıyla beraber bu sorunu ortadan kaldırabileceklerini söyleyebiliriz. Çünkü gün içerisinde tüketilen besinler ya da içeceklerin bir kısmı dişlerde birikmektedir. Bu besin ve içecek artıkları eğer gerektiği gibi temizlenmezse zamanla dişlerde bozulmalar meydana gelmektedir. Gün içerisinde uygulayacağınız diş fırçalamalarıyla bu sorunların önüne geçebileceksiniz.

Dişlerde meydana gelen renk kayıpları insanları en çok sosyal ortamlarında ve aynanın karşısında yalnız kaldıklarında rahatsız etmektedir. Çünkü gülerken ya da konuşurken ön plana çıkan dişlerimiz, aslında bizlerin kişiliğine ayna tutmaktadır. Çünkü insanlar tanımadıkları kişilerde en çok ağız bölgesine yani dişlere dikkat etmektedir. Eğer dişler bakımlı ve inci gibi sıralanmış ise onun hakkındaki görüşler her zaman olumlu olmuştur. Dişlerinde sararmalar olan kişiler ise bu durumu bildiklerinden dolayı zamanla kendilerini sosyal ortamlardan dışlamış ve adeta az konuşmak için çabalar bir hale gelmişlerdir. Dişlerdeki sararmaların çevresel nedenlerinden birisi de bol kahve ve sigara tüketimidir. Ağız içerisinde biriken nikotin, zifir ve katran zamanla dişlerde sararmaya, bu sararmalar giderilmezse de koyulaşmış bir diş rengi ortaya çıkacaktır. Bu durumla karşılaşan kişiler diş fırçalamalarıyla ya da ağız bakım ürünleriyle bu sorunun önüne geçemezler. Bu durumda devreye diş beyazlatma yöntemleri girmektedir.

Bu işlemlerin yapılmasındaki amaçlar dişlerin içine yerleşmiş olan lekeleri ortadan kaldırma işlemidir ve klinik bir ortamda yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri yapan hekimler size uygulamayı yapmadan önce bazı ağız içi muayeneler yapmaktadır. Bunun amacı ise dişlere yerleşmiş vaziyette bulunan diş taşlarının tespiti içindir. Beyazlatma işlemleri gerçekleştirilirken öncelikli olarak bu diş taşlarının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Hekimler tarafından yapılan bu uygulamalar ikiye ayrılmaktadır. Birinci işlem hekimler tarafından yapılan önce diş taşı temizliği ve ardından da diş beyazlatma işlemidir. Bu uygulamadan çok kısa bir sürede çözüm alınmaktadır. Diğer bir uygulama ise hastaların ağızlarından alınan ölçülere göre hazırlanan plaklardır. Plaklar kişilerin dişlerine yerleştirilmesi üzerine özel olarak yapılır ve plakların hazneleri beyazlatıcı sıvılar yerleştirilir. Hastalar ise bu plakları gün içerisinde 7 ya da 8 saat takmaları gerekmektedir. Bu nedenden dolayı gün içerisinde zorlanmamak adına plaklar genellikle geceleri yani uyku halindeyken uygulanmaktadır. Bu uygulamayla beraber birkaç günde renginde açılmalar oluşan dişlerinizi görebileceksiniz ve 1 haftalık kullanımın ardından 2 – 3 ton bir beyazlama elde edebileceksiniz. Kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de dolguların ve kaplamaların da renginde düzelmelerin olup olmayacağıdır. Yapılan bu plak tedavisinde bu konuda herhangi bir renk değişimi söz konusu olmamaktadır.

Diş beyazlatma işlemleri hemen hemen herkeste uygulanabilmektedir. Tedavinin uygulanmasında üst yaş sınırı olmadığı gibi alt yaş sınırı da bulunmamaktadır. Sadece hamile ya da halen emziren bayanlarda bu lazerle diş beyazlatma bazı durumlarda uygulanmamaktadır. Tedavinin uygulandığı kişilerin hepsinde başarının elde edilmesi kesin değildir. Çünkü elde edilen başarı kalıcı değildir ve kişilerin ağız ve diş bakımına gerekli önemi göstermesi gerekmektedir. Bu uygulamalar mevcut durumları ortadan kaldırmaya yarar ama tamamen ortadan kaldırmak sizlerin göstereceği özenle mümkün olmaktadır. Bu zamana kadar uygulanmış olan yöntemlerde herhangi bir yan etkiye ya da kalıcı hasara rastlanmamıştır. Ancak diş hassasiyeti olan bazı kişilerde alerjiler meydana gelmiştir. Bu alerji olarak adlandırılan şeyler dişlerde sızlama olarak da adlandırılmaktadır.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Lamina Diş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.