Çocuk Diş Çekimi
27 Aralık 2016
implant ömrü ne kadar
İmplant Ömrü Ne Kadar ?
27 Aralık 2016
diş dolgusu fiyatları

Diş Dolgusu Fiyatları

Kırılmış dişlere estetikliğinin geri kazandırılması ve çürükten arındırılması için kullanılan ön diş dolgusu malzemeleri kalite farklılıklarından dolayı ücretlerde de farklılık gösterir. Bu fiyatlar da tek bir standart yoktur. Ancak diş hekiminizin belirlediği bir fiyat listesi varsa ona uymak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden birkaç ayrı diş hekiminden aynı ürün için fiyat alarak en uygun olanına yaptırmanız daha makul olacaktır. Bu yüzden diş hekimi seçimi de çok önemlidir. Yanlış yapılan bir dolgu sizi tekrar dişinizden edebilir ve tekrar diş hekimine gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Diş dolgu malzemelerin geneli metal ve porselen destekli ürünlerdir. Bu ürünler genelde yurt dışından ihraç edildiği için fiyatlardaki oynamalar döviz kuru ile de alakalı olacaktır. Eğer döviz kuru yüksekse sizin diş dolgunuzda o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenden dolayı beyaz estetik metal olan ucuz diş dolgusu fiyatları aydan aya çeşitlilik gösterebilecektir.

Gümüş destekli olan dolguların fiyatları diğer dolgu malzemelerine göre düşüktür. Ama tercih edilmemesinin sebebi estetik bir görünüm oluşturmamasıdır. İnsanların en çok dikkat ettiği nokta dişin kırılması değil yapıldıktan sonraki estetik görünümünün düzgün olmasıdır. Bu yüzden seçtiğiniz dolgu malzemesi fiyatı ne olursa olsun dişteki estetiklik eskisi gibi değilse olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolgudaki farklılıklar diğer dişlerinizi de etkileyeceği için sağlık problemleriyle karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Bir diğer dolgu malzemesi ise sektörde en yoğun şekilde kullanılan ve hastalar arasında da en çok tercih edilen porselen ve metal destekli diş dolgusudur. Bu dolgular dişe en yakın görünüme sahip olan dolgulardır. Dolgular kırık dişe göre şekil alabilir. Ve kırılan dişin yerinin tamamlayabilir. Bu dolgu malzemesinin de olumsuz tarafları mevcuttur. Bu olumsuzlukların başında porselen dişlerin çabuk aşınması gelir. Uzun yıllar rahatlıkla kullanılamayan dolgular içerisindedir. Bu yüzden diş hekimleri çok büyük dolgu yapmaktan kaçınmalıdırlar. Daha küçük dolguları bu malzeme ile yapmalıdırlar. Dolgunun yüzey alanı ne kadar büyük olursa o kadar hızlı aşınma gösterir. Bu diş dolgusu fiyatları da bu Kriterlere göre şekillenir. Ve bu fiyat Kriterleri doğrultusunda seçim yapılabilir.

Dolgu malzemeleri arasında en pahalı olan ürünlerde mevcuttur. Bu ürünler laboratuvar ortamında dişin şekline göre üretilen ürünlerdir. Dişteki kırıklığın büyüklüğü, dişteki yamukluğun ve çukurluğun derinliği, dişin oval yapısı gibi önemli hususlar bu üründe kolaylıkla aşılabilir. Dişin orijinal görüntüsüne en yakın görüntü bu dolguda yakalanır. Diş rengi gibi faktörlerde en yakın bu diş dolgusunda oluşturulur. Diş hekimin sizden alacağı ölçüler ve diş içindeki kırıklığın büyüklüğü hakkında edineceği bilgiler doğrultusunda bu dolguyu üretebilir. Dolgular arasındaki en sağlam en dayanıklı dolgudur. Ayrıca bakteri oluşumuna engel olarak dolgunun ve dişin de ömrünü uzatır. Böylelikle daha sağlıklı dişler elde etmiş olursunuz. Bu sayılan nedenlerden dolayı diş dolgusu fiyatları temel alındığında en pahalı ürün olarak kataloglar da yerini alır.

Dişlerde yapılan dolgu tedavilerinden sonra alışkanlık kazandırılmak istenen durum dişlere gereken sağlık öneminin verilmesidir. Dişlerin bakımında gereken önem kesinlikle verilmeli ve günlük bakımlara dikkat edilmelidir. Özellikle dişlere dolgu tedavisi yaptırdıktan sonra geriye dönüş yoktur. Dolgu diş köküne kadar ulaşabileceği için çektirme yapamazsınız. Ancak ve ancak ameliyat ile kökteki dolgu malzemesi çıkarılabilir. Bu sağlık sorunlarını yaşamak istemiyor iseniz diş sağlığınıza gereken önemi vermeli ağız ve diş sağlığınız için yapacağınız bakımları geciktirmemelisiniz. Aksi takdir de ciddi sağlık sorunları sizi bekleyecek ve gereksiz yere maddi yaşamak zorunda kalabileceksiniz.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Çocuk Diş Çekimi başlıklı makalemizde Süt Dişi Çekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments are closed.