diş çekimi
Diş Çekimi
29 Aralık 2016
Yaprak Diş
Lamina Diş
29 Aralık 2016
Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu İle Diş Tedavisi

Dişlerimiz bakımsız kaldığında zamanla çürümeler meydana gelecektir. Bu çürümeler ilerledikçe dişler içinde çökmeler olacak ve dişlerimiz zayıflamaya başlayacaktır. Zayıflamaların sonuçları ise ilk önce küçük parçalar kopmaya başlayacak daha sonra daha büyük parçaların kopması ile diş kaybına neden olacaktır. Bu kırılan dişlerin kötü görünümü oluşturacak ve çürükler yüzünden ciddi diş ağrıları çekmek zorunda kalacaksınız. Bu ağrılar genellikle yemek yerken, yemek yedikten sonra kırılan dişin içine yemek kaçması sonucu oluşacak. Ve sağlığınız ciddi ölçüde bozulacak. Hatta diş ağrıları yüzünden yemek yemeyi bile bırakacaksınız. Ayrıca sıcak veya soğuk yiyecekler yediğinizde dişleriniz bu sıcaklık ve soğukluktan etkilenecek ve anında diş ağrısı problemiyle karşı karşıya kalacaksınız.

Bu ağrıları yaşamamak için bilim insanlarının geliştirmiş olduğu bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında implant tedavisi, zirkonyum diş tedavisi ve dolgu tedavisidir. Dolgu tedavisinde kırılan dişin içi çürüklerden ve bakterilerden arındırılarak ciddi bir temizlik yapılır. Daha sonra dişin röntgeni çekilerek diş kırıklığının ne boyutta olduğunun ve derinliğinin miktarı hakkında bilgi edinilir. Daha sonraki işlem diş hekiminin makineler yardımı ile birkaç düzleştirme işleminden sonra dolgu malzemesi kırık dişten içeri girecek şekilde eritilir. Dolgu malzemesi eridikten ve diş içini tamamen doldurduktan sonra birkaç rötuş ile dolgu malzemesi düzeltilir ve orijinaline en yakın diş görünümü kazandırılmış olur. Ayrıca bir önemli nokta ise dişler üst üste bindiğinde dolgu malzemesi olan diş üstündeki dişe baskı uygulayarak rahatsızlıklar çıkarabilir ve üsteki dişe zarar verebilir. Bunun için diş hekimi üst diş kontörlüde yapması gerekmektedir. Ayrıca eriyen dolgu malzemesinin bir diğer dişe yapışmaması ve ideal boşluğunda yaratılması gerekmektedir. Eğer dolgu malzemesi diğer diş ile temas içerisinde olursa ya da bir kısmı üst üste binmiş olursa bakterilerin yaratmış olduğu çürükler zamanla bir diğer dişe de sıçrayarak diğer dişinde çürümesine neden olacaktır. Bu yüzden diş hekiminin becerisi çok önemlidir.

Diş dolgusu tedavisi yapılırken kullanılacak ana ürün 3 ayrı kolda incelenebilir. Bu ürünler sektörde en yaygın olarak kullanılanlardır. Birinci malzeme ise metal karışımı olan bir üründür ve cıva desteklidir. Bünyesinde bulundurduğu metaller ve cıva zehirli değildir. Dolgu malzemeleri içinde en dayanıklı dolgudur. Tek bir kusuru estetik bir görünüme sahip değildir. Bu yüzden kullanıcılar tarafından pek tercih edilmez. Diğer ürün ise gene metal destekli porselen diş dolgularıdır. Bu dolgular diş renginde olduğu için daha yaygın olarak tercih edilir. Cıva destekli olanlara göre daha az dayanıklıdır. Diğer ucuz diş dolgusu ise gene porselen destekli altın diş dolgularıdır. Bu dolgular dişin ölçüsü alındıktan sonra diş hekimi tarafından elde hazırlanır. Ve dişe yapıştırılır daha sonraki işlem ise dişlerde makineler yardımı ile düzeltmeler yapılarak dişler orijinaline en yakın hale getirilir. Dayanıklılığı iyidir uzun yıllar kullanılabilir. Bu dolguyu ise genelde yaşlı insanlar kullanır bunun sebebi altın renk genç insanlarda olumsuz bir taraf oluşturduğu için genelde gençler tarafından kullanılmaz.

Diş dolgusu yaptırdıktan sonra da dişlerin bakımı da çok önemli olan bir diğer noktadır. Bu dişlerin bakımı gereğinde yapılmaz ise çürüklerin boyutu daha da büyüyecek ve dolgu malzemesi yerinde dururken diğer sağlam dişinizi kaybedeceksiniz. Ayrıca dolgu malzemeleri genelde çene kemiğine kadar indiği için çekilmesi durumu sadece ameliyatla mümkün olur. Bu yüzden dolgu yaptırmadan önce iyi düşünülmeli ve doğru kararlar verilmelidir. Ayrıca dolgu yaptırdıktan sonra da diş sağlığına verilen önem daha da çok olmalıdır.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Diş Çekimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.