sultangazi diş implant tedavisi yapan doktor
Sultangazi İmplant
28 Aralık 2016
implant üstü diş
İmplant Üstüne Hangi Protez Diş
28 Aralık 2016
diş teli çeşitleri

Diş Teli Çeşitleri ve Kullanımları

Son yıllarda pek çok insanın dişlerinde problemler olduğu görülmektedir. Zaman ilerledikçe yoğun çalışma temposundan, yaşam zorluklarından insanlar kendilerine pek fazla zaman ayıramamaktadırlar. Gelişen teknoloji ile birlikte diş bakımları da gelişme göstermektedir. İlkokul çağlarında süt dişlerimiz çıktıktan sonra yerine gelen dişlerimiz düzensiz çıktığı için dişlerde üst üste binmeler ve çarpık diş oluşumu gerçekleşmiş oluyor. Düşen dişlerin yerinde oluşacak boşlukları dilimiz ile oynayarak alttan gelen dişi etkileyebiliriz. Bu etkilemeler sonucu alttan gelen diş yamuk veya çarpık çıkan diş diğer dişlerinde etkileyerek yanındaki dişleri de itekleyerek çarpık bir görüntü oluşturmaktadır. Bu dişleri düzeltebilmek için günümüzde pek çok teknoloji yardımıyla çoğaltılmış yöntemler geliştirme göstermektedir. Çarpık veya üst üste binmiş dişler için bulunan yöntemler arasında en başı diş telleri çeker. Bu teller yardımıyla dişler hizaya getirilir ve çarpıklık önlenmiş olur.

Diş teli kullanımı ilkokul çağlarında başlanabilir. Diş hekimi kişi için ne kadar erken teşhis koyarsa sonuç o kadar kısa sürede cevap verir. Bundan dolayı çocukların erken yaşta diş hekimine götürülmesi ve dişleri hakkında bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Tel tedavisi uygulanan kişilerde ilk başlarda teller takıldığı zaman ağrı ve ağzında bir gerilme hisseder. Bu ağrılar kişinin durumuna göre 10 ile 15 gün sürmektedir. 15 günden sonra çene yapımız tellere alıştığı için bu ağrılar gidecek ve oluşmuş gerilmelere alışmış olacaktır. Günümüzde birçok sayıda ucuz diş teli çeşitleri vardır. Bunlar arasında içten monte edilmeli, seramik ve metal destekli diş telleri, altın destekli diş telleri, sadece metal destekli diş telleri, ileri geri hareket eden diş telleri ve çocuklarda önyargıyı kırmak için renkli diş telleri kullanımı mevcuttur. Bu diş telleri genellikle hastanın tercihine göre seçilebilir. Çok nadir durumlarda diş hekimi karar verebilir. Eğer ki dış görünüm olarak kendinizi biraz daha rahat hissetmek istiyorsanız içten monte edileni tercih edebilirsiniz. İçten monte edilen teli kullandığınız zaman dışardan bakıldığında tel kullandığınız fark edilmeyecektir. Seramik diş tellerinde ise diş rengi ile aynı renkte olduğu için dışarıdan fark edilmeyecektir. Ve en çok tercih edilen teller arasında bulunmaktadır. Bu telleri kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Gerekli diş bakımlarınızı zamanında yapmak çok önemlidir. Fiyat açısından baktığımız zaman ise en pahalı olanı altın diş telleridir. Çünkü diğer tellere göre kolay bir şekilde takılıp sökülebilir ve vücuda hiçbir zararı yoktur. Aynı zamanda altın diş telleri anti bakteriyel özelliği taşımaktadır. Bu özellik dişte oluşacak bakterileri önlemekte ve diş sağlığını korumaktadır. Metal olan diş telleri de önceki yıllar ile kıyaslandığı zaman kullanım açısından daha fazla artış göstermiştir. Bu artışın sebebi fiyat açısından en uygun diş teli olmasıdır. Damon da ise ağız içerisinde teller rahat bir şekilde hareket edebilir. Rahat hareket eden teller konfor açısından daha kullanışlıdır.

Diş teli bakımları en önemli husustur. Diş bakımlarının aksatmadan yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde oluşan bakteriler sonucu ağız kokusu ve dişte çürüme meydana gelebilir. Kişilerin kendi isteklerine göre diş teli çeşitleri vardır. Yetişkinler için ayrı diş teli modelleri gençler için ayrı tel çeşitleri vardır. Yetişkinler genelde tellerin dışarıdan bakıldığında görünmemesini istediği için seramik destekli telleri ağırlıklı olarak tercih ederler. Çocuklarda ise kendilerini daha rahat hissetmeleri ve diş tellerine karşı oluşan ön yargıyı kırmak için renkli diş telleri kullanılır. Her çeşit insanın tercihine göre bir çok diş teli mevcuttur.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Sgk İmplant başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.