diş teli ağrısı
Diş Teli Ağrısı
27 Aralık 2016
lamine diş fiyatları
Lamina Diş Fiyatları
27 Aralık 2016
implant tedavi süresi

İmplant Diş Tedavi Süresi Ne Kadar?

İmplant tedavi süresi çene kemiğine takılan bir protez ile başlar. Bu protez yapaydır. Sonrasında ise bu protez çene kemiğiyle birlikte kaynaşır ve kemikleşen bir bölge oluşur. Gerçeğini neredeyse aratmayacak bir sonuç ile karşımıza çıkar. Yani gerçek ile ayırt edilemeyecek bir ustalıkla bu diş uygulaması son bulur. İşlem ilk önce yapay kemiğin ihtiyaç duyulan bölgeye yerleştirilmesiyle başlar. Sonrasında ise tedavi yapılacak ağız içinin tedaviye uygunluğuna göre teşhis konulmasıyla işlem başlatılır. Tedavi sürecinde bahsedilen durumlar çerçevesinde 10 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Ancak bu başlama durumu süreci için geçerli bir durumdur. Çene yapısı dar olan hastalar da ise bu zaman zarfı 30 dakika ile 2 saat arasında değişme göstermektedir. Daha sonra uygulanan yapay tabanın kemikleşme süreci diş kullanma süreci içinde yaklaşık 2 ay ile 8 ay arasında değişim gösteren bir zaman dilimi söz konusu olabilir.

İmplant diş tedavi süresi değişiklik gösteren bir tedavi uygulamasıdır. Her hasta için çok farklı bir etken söz konusu olmadığı takdir de tedavi süresindeki aşamalar farklılık göstermemektedir. İlk olarak tedavi amacıyla gittiğiniz diş hekiminin diş, çene kemiğinize uyduğunu ver ve diş kökü hesaplaması gibi bazı teşhislerin koyabilmesi için ilk aşamada panoramik bir görüntü olarak çıkması özelliğine sahip diş röntgeni çekilmektedir. Bu röntgende çıkan sonuca göre diş hekimi, uygulanacak tedavi için dişin uzunluğuna, çene kemiğinin şekline, tedavinin türüne ve ağız içerisindeki diş bölgesinin yerleştirme için inceliğine ve uygunluğuna karar vererek gerekli hazırlıkların yapmasıyla devam eder. Bu süreçte çene kemiğinin uygun olunmaması durumunda uzun bir bekleme süresi oluşabilir. İkinci olarak sıra gelen, ilk aşamada çenede ki kemiğin uygun hale getirilmesinden sonra başlanılan tedavi sürecidir.

İkinci süreçte diş hekiminin hastanın durumuna göre hazırladığı dişler ve Protezler cerrahi bir işlem ile takılmaya başlanır. Bu cerrahi operasyon aşamasında hastaya genellikle bölgesel anestezi uygulanır ancak hastanın durumuna göre de genel anestezi uygulanması da mümkündür. Daha sonra hazırlanan dişlerin eksik diş yerlerine uygulanması kalır. Bu aşamada dişler diş kökünün yerlerine yani çene kemiğinin içerisine yerleştirilir. Daha sonra cerrahi uygulama sonlanır ve bekleme sürecine geçilir. Daha sonra beklemem sürecine geçilir. Bu süreç hastanın durumuna göre 6 hafta ile 6 ay arasında uzama gösteren bir süreçtir. Belirli bir zaman içerisinde diş hekiminizin belirlediği aralıklarda kontrollere gidilir ve hekim duruma bağlı olarak röntgen çekebilir. Diş köklerinde ki değişikliği yakından takip edilir.

Hızla gelişmekte olan dünyamızda tıp alanının da hiç geri kalmadığını görmekteyiz. Bugün dünyamızdaki pek çok insanımızın sağlık problemlerinin çözümü için tıp her daim kendisini yenilemektedir. İnsanların üzerindeki bir çok hastalık gibi diş problemlerinde de her zaman en iyi ve gerçeğe bir o kadar yakın olabilecek çözümleri de beraberinde getirmektedir. İmplant tedavisi , dişlerde geçirilen bir kaza sonucu oluşan hasarlarda ve yahut yaşlıkta yaşanabilecek bir rahatsızlık sonucu oluşan diş kayıplarına da merhem olabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin her daim birinci amacı insanların herhangi bir nedenden ötürü kaybedilmiş olan dişlerinin eskisini aratmayacak bir şekilde yeniden hayata döndürülmesi işlemidir.

İmplant tedavi süresi artık günümüzde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır. Ve bu tedavi yöntemi eskiye nazaran daha da gelişme göstermiştir. Bu tedavi yöntemi gelişen teknoloji ve makineler sayesinde daha da gelişme göstererek gelişmesi durumunda bu zaman süreçleri daha da kısalma gösterecektir. Artık insanlar yeni dişlerine daha rahat ulaşma olanağı kazanacak ve sağlıklı gülüşler elde edebilecektir. Bu Tedavi yönteminin gelişme gösterebilmesi için ülkemizde bulunan AR-GE araştırma merkezlerine gereken desteğin verilmesi çok önemli bir husustur.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Ağrısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.