diş teli çeşitleri
Diş Teli Çeşitleri
28 Aralık 2016
şişlide implant diş yapan hekim
Şişli İmplant
28 Aralık 2016
implant üstü diş

İmplant Üstüne Hangi Protez Diş Yaptırmalıyım?

Yapay olarak ihtiva edilen diş kalıpları köklere uygulanacak güçlü çelik vidalar ile oluşturulması sebebiyle, çelik alaşımlı vidaların seçeneği kadar, üzerine giydirilecek protez dişin kalitesi de önem arz etmektedir.

Piyasa da, birbirinden farklı dört, beş protez kalıp yapay diş bulunmaktadır. Peki, sizin için en ideal implant üstüne hangi protez diş yaptırmalıyım? Sorusu, doğru cevaptır.

Genel olarak bir yapay diş kalıbının kalitesini anlamanın iki temel kuralı vardır. Birinci kural fiyattır. Yapay diş uygulamalarının hemen hepsi, yüksek fiyatlara ihtiva edilen uygulamalar olmaları sebebiyle, normal fiyat aralıklarından çok daha düşük seviyelerde sunulan implant protezleri kalitelidir diyemeyiz. Bu sebepten ötürü, fiyat kaliteyi belirleyen önemli bir ölçüt olarak karşımıza çıkar. İkinci olarak, protezin bileşenleri kaliteyi belirleyen bir diğer faktördür. Proteziniz, porselenden mi? Porselen metal alaşımından mı? Yoksa suni güçlendirilmiş eloplastik türü bir malzemeden mi? Sizce bu üç seçenek arasında en iyi olanı hangisi? Elbette, metal porselen alaşımları. Hatta iç kısmı metal, dış yüzeyi porselen olan protezler en kalitelileri diyebiliriz. Güçlendirilmiş metal alaşımları ile protez kalıbınız, çelik çivisine kolayca tutunarak, daha güçlü bir yapıyı oluşturur. Türdeş materyallerin birbiri içerisinde daha güçlü yapılar oluşturması gibi. Ancak bazı güçlendirilmiş ametal sınıfı alaşımlar da, çelik implant diş vidası ile güçlü bir tutunma yapmaktadır.

Uygulamayı yaptıktan sonra, implant üstüne hangi protez diş yaptırmalıyım? Sorunuzu, artık siz de cevaplayabilirsiniz. Proteziniz ağzınızın içerisinde size ne kadar rahatlık sağlıyor? Gündelik hayatta konuşurken, yemek yerken, su içerken kaliteli bir implant diş protezinde bir haftadan sonra alışım süreci tamamlanır ve ortalama bir ay sonrasında, protez dişin varlığını bile hissetmezsiniz. Gündelik yaptığınız bu hayatsal faaliyetlerinizi kolaylıkla yapabilir hiçbir takılmaya maruz kalmazsınız. Eğer böylesi aktivitelerde, takılmalar, batma hisleri, rahatsızlık gibi durumlar ile muhatap oluyorsanız, protez kalıbınız ağzınız ile tam uyum sağlayamamıştır ki bu da, protezinizin yeterli kalitede olmadığı anlamına gelir. Hatta dişlerinizi fırçalarken yaşadığınız rahatsızlık hissi bile size yapılan protezlerin kalitesi hakkında bilgi verir. Örneğin fırçalama işleminiz sırasında, fırça telleri protez kalıbına takılıyorsa bu yüzey bölgesinin tam pürüzsüzlükte olmadığı hakkında bize bilgi verir. Yapay dişiniz sallantılara maruz kalıyorsa, hafif esnediğini hissediyorsanız bu da, vida ile tam oturmadığını gösterebilir. Böylesi durumlar genelde metal türü olmayan iç bölgeye sahip protez dişlerde görülmektedir.

Genel olarak, implant üstüne hangi protez diş yaptırmalıyım? Sorusu bir de sizin ağız içinize, bünyenize bağlı olarak değişen bir alternatif olarak da karşımıza çıkmaktadır. Örneğin dişleri çok parlak bireylere, porselen türü yapay dişler uygun olacakken, diğer doğal dişleri biraz daha sönük bireylere zirkon metalinin beyazlık seviyesi düşürülmüş yapay diş uygulamaları tavsiye olunmaktadır. Tabi bu sadece estetik görüntü elde etmek adına tercih edilebilir. Alerjik reaksiyon, neredeyse hiçbir bireyde görülen bir olgu değildir. Ancak, küçük bir olasılık da olsa bu ihtimal göz ardı edilemez. Eğer protez kalıbı yapımı ile oluşturulan etken materyallerden biri ya da birkaçına karşı hassasiyetiniz varsa, daha farklı etken bileşenler ile oluşturulmuş protez kalıplarını tercih etmelisiniz. Bir diğer grup da uyumu yakalamak adına yapılan ek uygulamalardır. Örneğin çene kemiği kalınlığı yetersiz bir bireye uygulanacak implant protezi için, ek köprüler ihtiva edilebilir. Ancak böylesi durumlarda esneme kabiliyeti az, yapay diş başlıklarının tercih edilmesi halinde, yan protez kalıplarından gelen basınç kuvveti ile ortada kalan yapay diş, çatlayıp kırılabilir. Bu yüzden uyumu yakalamak adına bu noktaya esneyebilen kalıplar tercih edilmelidir.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Çeşitleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.