implant yapan hastaneler
İmplant Yapan Hastaneler
27 Aralık 2016
diş teli fiyatları
Diş Teli Fiyatları
27 Aralık 2016
kanal tedavisi fiyatları

Günümüzde Kanal Tedavisi Fiyatları

Günümüzde kanal tedavisi genelde dişteki çürükleri temizlemek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dişleriniz bakımsız kaldığında veya bakım tedavisi uygulamadığınız takdirde dişlerinizde oluşacak bakteriler zamanla dişlerin köklerine kadar inerek dişte çürüme meydana getirir. Bu çürümeler sonucu dişler dayanımını kaybeder. Dayanımını kaybeden dişlerin içinde boşluklar oluşacak ve zamanla çok büyük ağırlara sebep olacaktır. Bu ağrıların sorucunda dişte kırılmalar meydana gelecek ve diş kaybına neden olacaksınız. Bu diş kayıpları sizi hem psikolojik hem de sağlık açısından zor bir sürece sokacaktır. Psikolojik açıdan bakıldığında kırık dişlerin görüntüsü özgüveninizi zedeleyecek ve psikolojik açıdan sağlıksız olacaksınız. Sağlık açısından bakıldığına ise kırık dişin içindeki çürükler yemek yeme sonucu midenize gidecek ve midenizde de bazı sağlık sorunlarını tetikleyecektir. Eğer ki çürük dişlerinize tedavi uygulatmazsanız iltihaplar diş köküne ve zamanla da bütün çene kemiğini kaplayacak şekilde yayılırlar bundan sonraki süreç artık diş ile alakalı değil direk çene kemiğinizi kaybetmekle alakalıdır. Çene kemiğindeki güçsüzlükler yemek yeme problemleri doğuracak sağlıklı besinler alamadığınızdan dolayı ciddi sağlık problemleri geçirebileceksiniz.

Kanal tedavisi günümüzde en çok tercih edilen ve yapılması olanaklı tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi yapılacak diş ilk önce uyuşturulur. Daha sonra makinalar yardımı ile dişin bir kısmı oyularak açılır. Açılan oyuk içerisinde gene makinalar yardımı ile çürük temizleme işlemi yapılmaya başlanır. Çürükten tamamen arındırılan bölgelerde boşluklar oluştuğu için boşlukları kapatmak için dolgu tedavisi uygulanır. Dolgunun donması sonucu dolgu üzerinde fazlalıklar giderilerek diş orijinal haline en yakın görüntüsüne getirilir. Aksi bir durum olmadığı sürece 1 seansta halledilebilecek işlemler arasında yer alır. Diş hekimlerini fazla yormadığı ve işlem kalabalığı olmadığından dolayı da fiyatı en uygun tedavi yöntemidir.

Kanal tedavisi fiyatları hususunu etkileyecek birkaç faktör vardır. Bu faktörler arasında diş hekiminin durumu ve konumu, çürük oluşmuş dişin durumu ve dolgu malzemesi olarak kullanılacak olan ürünün kalitesi. Diş hekimin durumu fiyatı en çok etkileyen faktörler arasındadır. Diş hekiminin sektör deneyimi, çalıştığı klinik ya da hastanelerin bulunduğu bölgeler gibi unsurlardan dolayı fiyatlarda artma veya azalma olabilir. Dolgu malzemesi olarak kullanılan ürünler sektörde farklılık gösterebilir. Bu dolgu malzemesinin kalitesi en çok fiyatı etkileyen bir başka durumdur. Ayrıca bazı dolgu malzemesi ürünleri yurt dışından ihraç edildiği için o ay ki döviz kuru seviyesine bağlı olarak fiyatlarda oynama olabilecektir.

Kanal tedavisinde ise ilk başta muayene aşamasında hiçbir ücret alınmamaktadır. Tabi bu durum devlet hastanelerinde böyledir. Ama özel kliniklerde veya özel hastanelerde muayene ücreti talep edilebilir. Devlet hastanelerinde ise muayene ücreti alınmamakta ve kanal tedavisi fiyatları konusunu direk devlet tarafından karşılanmaktadır. Tabi tedavinin durumuna göre devlet hastanesinin de koymuş olduğu bazı kurallar vardır. Bu kurallar içerisinde bir ayda en fazla 3 tane kanal tedavi uygulaması yaptırabilir ve kanal tedavisi uygulamasını minimum 6 ayda bir yaptırılabilir. Ayrıca kanal tedavisi fiyatları yaptırılan diş için bir daha kanal tedavisi yaptırmaya kalkarsanız masrafları devlet değil kendi cebinizden karşılamak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden dişlerinize gereken önemi göstererek gerekli bakımları yapmalısınız. Eğer kanal tedavisi yaptıracak duruma gelmişse dişleriniz bir daha kanal tedavisi yaptırmamak için dişlerinize eskisinden daha çok önem göstererek 2 kat daha fazla bakım uygulamalısınız. Kanal tedavisinden sonra kullanılacak dolgu malzemesi eski dişiniz kadar dayanıklı olmayabilir ve çiğneme sonucu oluşacak kuvvetlere dayanıklı halde üretilmemiş olabilir. Bu yüzden tedavi uygulatmamak için dişlerimize dikkat etmeliyiz.

Share Button

Bir önceki yazımız olan İmplant Yapan Hastaneler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.