Diş Dolgusu
Diş Dolgusu
29 Aralık 2016
Diş beyazlatma
Diş Beyazlatma
29 Aralık 2016
Yaprak Diş

Lamine Diş

Lamina Diş Kaplama

Konu diş kaplaması olduğu zaman insanların büyük bir kısmı artık son dönemlerde en fazla tercih edilen yöntemler arasından seçimlerini yapmaya özen gösteriyorlar. İnsanların dişlerinin arasında anormal derecede geniş aralıkların olmasının sonrasında bu görüntü kişileri rahatsız edebiliyor. Bununla birlikte şekil bozuklukları, dişlerin kenarlarında bulunan kırıklıkların iyi bir şekilde onarılması tarzı işlemler için de artık ucuz lamina diş kaplama uygulaması kullanılmaktadır. Bu kaplamalar kendi içerisinde indirekt ve direkt olmak üzere 2 ye ayrılır. Direkt kaplamalarda dişlerin üzerine direkt bir şekilde dolgu malzemesi yerleştirilecektir. Bu aşamada hastaya hiçbir şekilde uyuşturma işlemi yapılmayacak, böylece hasta bir de uyuşturma stresi ile karşılaşmayacaktır.

Direkt olarak yapılan lamina diş kaplamalarında dişlerin üzerine aşındırma, diş kesimi tarzında mekanik işlemleri ya çok az yapılacak ya da hiç yapılmayacaktır. Bu tedavinin en önemli özelliklerinin başında ise çok daha kısa süreli olmaları gelmekte. Ölçü almak gibi bir sorun da yine bu tedavi yönteminde kullanılmadığından dolayı oldukça ucuzdur. İndirekt kaplamalarda ise tedavinin öncesinde laboratuar çalışmalarının yapılması istenir. Bunun öncesinde diş doktoru hastanın dişlerinin üzerilerini törpüler. Bu kaplama yönteminin direkt kaplamaya oranla avantajlarının başında ise kaplamanın diş etleri ve diğer dokular ile çok kolay bir şekilde uyum sağlaması geliyor. Ayrıca kırılmalara ve aşınmalara karşı da dayanıklıdır. Bundan dolayı da pek çok hasta dişleri için bu tarz kaplamaları tercih ediyor.

Hastalar lamine diş uygulamasını yaptırmak istedikleri zaman öncelikli olarak doğru bir doktoru bulması gerekiyor. Her ne kadar şimdilerde pek çok doktor bu konuda başarılı çalışmalar yaptığını söylese de ne yazık ki bu doğru değildir. Çünkü bazı doktorlar tarafından yapılan kaplama uygulamaları dişlerde istenilen başarılı sonuçları ortaya koyamamaktadır. Böylesi durumları engellemek adına kişiler daha öncesinde olumlu sonuçlar almış doktorlar ile iletişime geçmelidir. Doktor seçiminin yapılmasının sonrasında ise artık sıra kaplamanın yapılmaya başlamasına geliyor. Doktor dişleri inceledikten sonra hangilerinin onarılacağına bakar. Çünkü bu tarz kaplama işlemlerinde fiyat yaprak protez diş sayısına göre değişim gösterecektir.

Hastanın ekonomik durumuna bağlı olarak eğer ki sorunlu olan tüm dişlere kaplama yapılamıyorsa, en gerekli olan dişler için kaplama işleminin yapılması kararlaştırılacaktır. Birbirinden farklı kaplama teknikleri arasından seçimin yapılmasının sonrasında ise dişlere gerekli olan aşındırma ve kesim işlemlerini yapılır. Dişlerin üzerine kaplanacak olan malzemelerin dişe tutunma kuvvetinin arttırılması adına doktor diş yüzeyini asitle pürüzlendirilebilmektedir. Ancak bu konuda kişilerin akıllarında hiçbir soru işareti kalmasına gerek duyulmaması gerekiyor. Çünkü pürüzlendirme işlemi çok kısa sürede gerçekleştirilecektir. Bunun sonrasında ise hastanın mevcut diş rengine en uygun olacak kapılama malzemesi diş yüzeyine yapıştırılacaktır. İndirekt kaplamada sertleştirme işlemleri bu aşamada çok hızlı bir şekilde gerçeleştirilebilmektedir.

Direkt kaplamalar kaplamanın diş üzerine yerleştirilmesi sonrasındaki kompozit malzemenin sertleştirilmesi için kısa süreli bir ışın uygulaması yapılması gerekebilecektir. Geçmiş dönemlerde bu kaplamaların fiyatları yüksek olduğu için çok fazla kişi tarafından tercih edilmezdi. Ancak günümüzde gerek yurt içi gerekse yurt dışında çok daha fazla kullanılmaya başlaması sonrasında insanlar en uygun fiyatlara bu işlemi yaptırabiliyorlar. İnsanların kaplama işlemleri sonrasında ise dikkat etmesi gereken bazı şeyler bulunmakta. Doktorlar genel olarak bu işlemin öncesinde yapılan muayene esnasında kişilerin dikkat etmesi gereken şeyleri onlara iletmektedir. Bunlara dikkat edilmemesi sonrasında ise kaplamalarda sorunlar meydana gelebilecektir. Ayrıca yalnızca kaplamanın sonrasında değil, bundan sonraki dönemlerde de dişlerin bakımlarının ve temizliklerinin düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Diş Dolgusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Comment

  1. turkan dedi ki:

    Merhaba,

    Ben poselen lamina diş kaplamasınin fiyatlarini ögrene bilirmiyim?

    Saygilar ile,
    Turkan