İmplant Avantajları Nelerdir?
26 Aralık 2016
Ortodonti Fiyatları
26 Aralık 2016
lazer implant

LAZERLE İMPLANT DİŞ MÜMKÜN MÜ ?

Diş sağlığınızı korumak, diş kayıplarının hem fonksiyonel hem de estetiksel eksikliklerini ortadan kaldırmak adına diş tedavileri görmüşseniz ama buna rağmen bazı sorunlarla karşılaşıyorsanız sizin için yeni bir tedavi yönteminden bahsetmek istiyoruz. Eğer protez uygulaması görmüşseniz ve damağınızda bulunan protezlerden dolayı yedikleriniz ve içtiklerinizden tat almakta zorlanıyorsanız, protez dişlerinizi temizlemek adına çıkarıp yıkarken çiziyor ya da düşürüp kırıyorsanız, hareket edecek şekilde damağınıza yerleştirilen protezler yüzünden konuşmakta zaman zaman zorluk çekiyorsanız, yemek yerken damağınızda yer alan protezin arasına besin artıkları oluşuyor, bu artıkları temizleyemiyor ve zamanla ağzınızda karşı koyamadığınız bir koku meydana geliyorsa, protez dişlerinizin çıkacağı korkusuyla, besin tüketimlerinizde zorlanıyor ya da dilediğinizi tüketemiyorsanız, alt ya da üst damakta yer alan protezleriniz sürekli çıkıyor ve yapıştırmadan kullanamıyorsanız, bunların dışında da eğer diş eksikliği çekiyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız, büyük araştırmalar sonucunda ortaya konulan lazerle implant diş yöntemi, sizin tüm şikayetlerinize son verebilecek bir tedavidir. Geliştirilen bu tedavi yöntemi halk arasında yapay diş kökü tedavisi, dental ya da vidalı diş olarak da bilinmektedir. Hastanın çene kemiğinin açılarak yerleştirilen vidalarla bu tedavi başlar. Toplam tedavi süreci 3 ya da 4 aylık bir süreci kaplamaktadır. Uzun ve yorucu bir tedavi süresine sahip olmasına rağmen birçok hasta tarafından tercih edilmekte ve yüksek başarı oranları elde edilmektedir.

Cerrahi işlemlerle gerçekleştirilen yapay diş kökü tedavisi de teknolojiyle beraber gelişmelere gitmiştir. Bu gelişmeler sonucunda da lazerle implant diş uygulaması yapılabilmektedir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için de öncelikli şart, uygulama yapılabilecek noktada kemik hacminin ve yoğunluğunun istenilen derecede ve implantların boyutunu karşılayabilecek nitelikte olması gerekmektedir. Bu uygulama öncesinde hastalardan bazı ultrason grafikleri çekilmektedir. Çene ve ağız yapısına yönelik çekilen üç boyutlu bilgisayarlı tomografilerle, vidaların yerleştirilmesi planlana noktanın hacmi kolay bir şekilde saptanır. Eğer tüm koşullar sağlanmışsa, vidaların yerleştirileceği bölge, lazerle açılır. Böyle bir uygulamanın olması tedaviyi yaptıracak kişilere birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz. Yapay diş kökü tedavisi hastaların çene kemiklerinde yapılan bir uygulamayla mümkündür. Lazerle implant diş işlemi sırasında sadece ilgilenilen bölgede işlem yapılır ve hem diş eti hem de çene kemiği, operasyonun bitmesinin ardından kolay bir şekilde iyileşecektir. Böyle bir sonucun olması da şüphesiz ki tedavi süresini kısaltacaktır. Lazer uygulamasıyla yapılan tedavide hastanın çene kemiğine zarar verilmediğinden dolayı kemiklerin iyileşme süreci de maksimum düzeye çıkar. Bu durumda çene kemiğine yerleştirilen vidaların kemikleşme süresi de oldukça kısa bir zaman alacaktır. Üç boyutlu tomografi ile hastanın çene kemiği incelenen lazer uygulamasında, diğer görüntüleme tekniklerine göre kemik yoğunluğu anlaşılabileceği için, sorunsuz bir tedavi süreci hastaları bekliyor olacaktır. Bu uygulamanın kullanılmasında en büyük avantaj tek diş kaybı yaşayan hastalarda olmaktadır. Çünkü bu hastalara lazerle diş implantı uygulaması yapılarak, sadece bir kaç saat içerisinde daimi dişleri kazandırılır.

Cerrahi operasyonlara karşı cesareti olmayan kişilere sevindirecek olan bu tedavide herhangi bir dikiş söz konusu değildir. Dişlerin konumu, çene kemiğinin sağlığı ve de diş sayısına göre kısa sürelerde sonuca ulaşılan bu tedavide de başarı oranı oldukça fazladır. Tedavi sürecini etkileyen birincil faktör kullanılan malzemelerin kalitesi, daha sonra da uygulamayı yapan hekimlerin tecrübeleridir. Çünkü bu tedavi baştan sonra bir işçilik gerektirmektedir. Bundan dolayı tedavinin uygulamasını yapacak olan hekimin iyi bir şekilde seçilmiş olması gerekmekle beraber kaliteli malzemelerle bu tedavi sonuca ulaştırılmalıdır.

Share Button

Bir önceki yazımız olan İmplant Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.