Ortodonti Sonrası Pekiştirme Tedavisi

sgk zirkonyum diş
Sgk Zirkonyum Diş
21 Aralık 2016
implant diş fiyatları
İmplant Diş Fiyatları
21 Aralık 2016

Ortodonti Sonrası Pekiştirme Tedavisi

Bu yazımızda halk tarafından oldukça çok merak edilen ortodontik tedavinin amaç ve aşamalarını, sonuçlarını ve devamında ise ortodonti sonrası pekiştirme işlemleri için yapılması gereken adımları ele almaya çalışacağız. Ortodonti işlemleri oldukça uzun bir yolculuktur. Tedavinin toplam süresi ortalama olarak iki yıl kadar sürebilmektedir. Bu süreç ise, hasta açısından sık diyebileceğimiz aralıklar ile kontroller ile geçmektedir. Her 4 ila 6 haftada bir doktorunuza kontrole gideceğiniz bir süreçten bahsediyoruz. Bu tedavinin yapılabilmesi ya da sürdürülebilmesi için birçok “şartı”, ağız sağlığınızın yerine getiriyor olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse diş taşı temizliğinizin yapılmış olması önemli bir etmendir. Bunun yanında tüm dolgularınızın tamamlanmış olması, dişlerinizi fırçalarken diş etinizin kanamıyor olmasını sayabiliriz. Çünkü diş eti kanaması olan hastalara aparey takılma işleminin gerçekleştirilememektedir. Bu noktada kısaca bir giriş yaptıktan sonra ortodontik tedavinin aşamalarına da kısaca bir göz atalım;

• Planlama: Yukarıda saydığımız ağız sağlığı şartları sağlandıysa, gerekli tedavi için planlama yapılır. Bu aşamada gerekli olan birkaç veri toparlanır;
o Ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınız
o Alt ve Üst çene ölçüleriniz
o Yan kafanızın filmi
o Ellerinizin ve bileklerinizin filmi
o Gerekli görülürse ön ve arka kafa filmi
Bu aşamalar tamamlandıktan sonra tedavi süreci gerçek anlamda başlar ve doktorunuz tarafından belirli bir güne randevu verilir. Bu noktadan sonra diş doktorunuza uyum sağlamanız tedaviniz için oldukça önemlidir.

• Tedavi
Dişçi koltuğu fobisine sahipseniz, hiç endişe etmenize gerek yok. Çünkü bütün korkularınızı yenebileceğiniz bir tedavi dönemine girmiş bulunuyorsunuz. Diş tedavilerinin en az hatta ve hatta hiç acı çekilmeyen beklide tek şeklidir ortodontik tedavi. Bu aşamada gerekli yöntemler ve malzemeler ile diş ve çenenizin düzelmesi amaçlanır.

Önemle belirtmeliyiz ki; tedavi süreci sadece bu yukarıda anlattığımız süreçlerden ibaret olmamakla birlikte hastadan hastaya değişik gösterebilmektedir. Ve üstüne ortodonti sonrası pekiştirme uygulamaları ile de pekiştirilmesi gereklidir.

Şimdi gelelim sonuçlandırma ve ortodontik tel sonrası pekiştirme uygulamalarına;
Bu tedavide en çok karşılaşılan malzeme ise diş telleridir. Hastaların son yıllarda tercihlerini braket seçeneği yönünde kullanmaktadırlar. Farklı farklı çeşitlerde diş teli ürünleri piyasada elbette ki bulunmaktadır. Sizler de kendinize ve ağız yapınıza en uygun olan diş telini seçebilir ve kullanabilirsiniz. Tamda bu noktada akla gelen soruların en başında ise “tel pekiştirmesi” sorusu gelmektedir. Gelin birlikte bu sorunun cevabını aramaya ve bulmaya çalışalım;

Pekiştirme Tedavisi Nasıldır?
Yazımızın başlarında belirttiğimiz gibi, diş telinin takılması için bir takım verilerin doktorunuzun elinde olması gereklidir. Ve bu verilerin ışığında, gerekli tedavinin başlatılması için yine doktorunuzun karar vermesi gerekir. Tüm bu süreçleri atlattıktan sonra özellikle son yıllarda adeta trend haline gelen şeffaf braket işinizi tam anlamıyla görecektir. Ortodonti sonrası pekiştirme evresinin en önemli adımlarından biri bu evredir. Bu evrede diş ve diş etlerinizin zarar görmemesi için doğru şekilde şeffaf diş telinizi doğru takmanız gerekmektedir.

Telleriniz takılırken damaklarınızın ve diş yüzeyler kuru olması önem arz etmektedir. Sizin ağzınıza ve diş yapınıza en uygun braket modellerinden 1 tanesi seçildikten sonra özel yapıştırıcılar ile diş üzerine yapıştırılarak telleriniz takılmış olur. Bu özel yapıştırıcılar mavi ışık altında sertleşen maddelerdir. Her dişinize bir katman gelecek şekilde yerleştirildikten sonra mavi ışınlar yardımı ile sabitlenmektedir. Bu işlemler sonucunda diş telleriniz takılmış olur.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Sgk Zirkonyum Diş başlıklı makalemizde Sgk Zirkonyum Kaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments are closed.