zirkonyum diş
Zirkonyum Diş
29 Aralık 2016
Porselen Diş

Porselen Diş

Porselen Diş – Kişiye Özel Estetik Tasarımlar ile.

Sağlıklı bir insanın dişleri düzgün yapıdadır. Kişiler dişlerine doğru bir şekilde bakım uygulamaları sonrasında herhangi bir sorun yaşamadan uzun süreler boyunca dişlerini kullanabilmektedir. Ancak gerek doğuştan meydana gelen sorunlar gerekse yapılacak yanlışlar sonrasında dişlerin şeklinde ciddi bozulmalar oluşur. Estetik bakımından kötü bir görüntüye sahip olan dişler ise insanların kendilerini ciddi anlamda kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Günümüzde ise artık bu durum insanlar için sorun olmaktan çıkmaya başladı. Porselen diş ile birlikte kırılan, aşınan, bir nedenden dolayı dolgu ile tamirinin yapılması mümkün olmayacak kadar fazla problemli olan dişler için kullanılan en iyi uygulamalardan bir tanesidir. Bununla birlikte dişleri çapraşık olduğu için kendini rahatsız hisseden hastaları için bu tedavi sorunsuzca uygulanabilmektedir.

Bilinenin aksine porselen diş yalnızca estetik amaçlı olarak yapılmaz. Bununla birlikte ortodontik tedavi ile birlikte de porselen protez diş uygulamasının yapılması gerekmektedir. Yalnızca dış görünüş için bu uygulamanın yapılmasının sonrasında bir taraftan dişler zarar görürken diğer bir taraftan da kişilerde konuşma ve çiğneme bozuklukları ortaya çıkabilecektir. Şimdilerde pek çok doktor bu tarz bir uygulamayı yaptığını söylese de mutlaka ortodonti uzmanı tarafından yapılmalıdır. Diş teknisyeni ya da normalden çok daha ucuza bu işlemi yaptığını söyleyen kişiler sonrasında geri dönüşü olmayacak tarzda ciddi sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Üstelik bu kişilerin yapacakları uygulamalar sonrasında eğer ki durum istenilen gibi olmazsa, yapılacak müdahaleler de ne yazık ki hiçbir işe yaramayacaktır.

Zamanın kısa oluşu, kişinin yapılacak olan ortodontik tedavi sürecinin sonuçlarını beklememesi gibi durumlarda ortodonti tedavisi yapılmayabilir. Bu durumda ise direkt olarak porselen diş için kaplamalar yapılmaya başlanacaktır. İnsanların bu uygulamayı yaptırmak için öncelikli olarak doğru doktorun bulunması gerekiyor. Doktorun bulunmasının sonrasında ise yapılacak muayene esnasında kişiler akıllarında bu uygulama ile alakalı oluşabilecek soruları doktora sorabilirler. Doktor ise bu esnada hastanın ağız yapısını incelemeye başlayacaktır. İşlemlerin ilk adımında sağlam olan ana dişlerin üzeri yaklaşık 1 mm olacak şekilde tıraşlama işlemi yapılacaktır. Çünkü sonrasında hazırlanmış olan porselen dişler bu dişlerin üzerine oturtulacaktır.

Yapılacak olan bu protez, sabit protezdir. Yani daha sonrasında istenilse de dişler ağızdan çıkmayacak ve kötü bir görüntüye neden olmayacaktır. Dikkatli bir şekilde yapılacak uygulama sonrasında sağlam dişlerde herhangi bir sorun meydana gelmeyecek ve kişilerde meydana gelen estetik kaygılar başarılı bir şekilde giderilecektir. Ayrıca bu uygulama ile birlikte ağız, çene ve dişlerdeki işlevselliğin arttırılması ile birlikte dişlerdeki çekilme ardından meydana gelen boşlukların doldurulması ve sağlam olan dişlerin bu boşluklara kayarak kötü bir görünüme erişmesi de engellenmiş olacaktır. Pek çok insan ne kadar istese de aklında bu diş uygulaması ile alakalı soru işaretleri bulunabiliyor.

Bundan dolayı da diş uygulamasını ya yaptırmıyor ya da yapımını geciktiriyor. Soruların başında ise dişlerin görünümünün nasıl olacağı. Çünkü yapılan bazı işlemler sonrasında dişler oldukça yapay ve kötü bir görüntüye erişebiliyor. Böylesi bir görüntüye erişmek istemeyen ise porselenden yapılacak kaplamalar konusunda dikkatli bir şekilde doktor aratışına giriyor. Gerçekten de kaliteli bir şekilde yapılacak olan porselen kaplamalar hiçbir şekilde kötü bir görüntü oluşmasına neden olmayacaktır. Üstelik eski dönemlerdekinin aksine artık en uygun fiyatlara insanlar diledikleri zaman bu uygulamayı yaptırıyorlar. Kısa bir süre içerisinde yapılacak işlemler sonrasında ise artık dişler yemek yemeye ve konuşmaya hazır hale gelecektir. Kişiler de yeni dişleri ile diledikleri güzel görüntüye kolaylıkla erişmiş olur.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.