Diş teli
Diş Teli
29 Aralık 2016
implant diş
İmplant Diş
29 Aralık 2016
protez diş

protez diş

Protez Diş Nedir?

Normal, sağlıklı bir insanın dişleri belli sayıda ve düzgün şekildedir. Böyle olunca da insanların yapmaları gereken şey düzenli olarak dişlerini fırçalamak oluyor. Ancak bazı durumlarda kişilerin ilk dönemlerde dişlerinde herhangi bir sorun meydana gelmese de ilerleyen dönemlerde dişlerin yanlış uygulamalar ile karşı karşıya kalması ya da dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması sonrasında ortaya farklı sorunlar meydana gelmeye başlayacaktır. Dolayısıyla insanların hangi dönemde olunursa olunsun fark etmez bu konuda dikkatli olunmalı ve dişler için gerekli olan her türlü şeye mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi bir durumda dişlerde sorunların ne zaman ortaya çıkacağı hiç belli olmayacaktır. Dişlerdeki en fazla can sıkan şeylerden bir tanesi ise dökülmeleri.

Geçmiş dönemlerde diş dökülmeleri ne yazık ki insanların kendilerini çok kötü hissetmelerine neden oluyordu. Bu dişlerin yerine ne yapmaları gerektiğini bilemeyen insanlar da ne kadar kötü görünürse görünsün dişleri ile alakalı olumlu şeyler yapamazlardı. Ancak şimdilerde ise artık bu durum değişmeye başladı. Bunun sonucunda da ortaya protez diş çıkmaya başladı. Dişlerde herhangi bir nedenden dolayı kırılma ya da düşme meydana geldiği zaman insanların yapmaları gereken tek şey ise bu uygulamadan yararlanmak olmalı. Ancak dişlerde bu tarz bir sorun oluştuğu zaman doktor hemen protez uygulaması yapmayacaktır. Çünkü her zaman ilk amaç dişlerin kurtarılmasına yönelik olur.

Dolgu ve kanal tedavilerinin yapılmasının sonrasında eğer ki dişlerde herhangi bir iyileşme olmuyor, dişler dökülmeye devam ediyorsa o zaman devreye protez diş uygulaması girmekte. Uygulama kendi içerisinde hareketli ve sabit olmak üzere 2ye ayrılmıştır. Sabit olarak hazırlanan protezler genel olarak bir kere ağza takılır ve doktor çıkarmadığı müddetçe ağızdan hiçbir şekilde çıkartılamaz. Diğer türde ise dişler istenildiği zaman takılıp çıkartılabilmektedir. Çok fazla dişini kaybetmiş olan hastalar genel olarak bu tarz protez türlerini kullanmayı tercih edebiliyor. Bu uygulama da yine kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılıyorlar. Dişlerin durumuna bağlı olarak tam şekilde yapılacak uygulamaların yanı sıra kısmi olarak da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Sabit olarak yapılacak protez diş uygulamaları genel olarak 15 gün içerisinde hazırlanabilmektedir. Tekrardan çıkartılmayacağı için doktor hastanın ağız ölçülerini birkaç kere ayrıntılı olarak alır ve hastanın eğer varsa kendine ait dişleri kesilir. Ardından da bunların üzerine kaplama yapılır. Hastanın ağzına tekrardan monte edilen bu uygulamalar sayesinde artık diş protezi kendi doğal dişleri gibi duracaktır. Kullanım bakımından da en fazla 8 yıllık bir süresi bulunur. Yani düşünülenin aksine bu tarz bir uygulama yapıldıktan sonra ömür boyunca bu dişler ağızda kalmamalıdır. Hareketli olarak yapılacak olan diş uygulamalarında ise öncelikli olarak dişlere bakılır. Böylece uygulamanın bazı dişlere mi yoksa hepsine mi yapılacağı kararlaştırılmış olacaktır.

Bu aşamada hasta yaklaşık olarak 8 kere diş doktoruna gider ve gerekli diş ölçülerinin alınması adına nelerin yapılması gerektiği konusunda her bir adım doğru olarak takip edilir. Hareketli olan bu uygulamalar yalnızca belirli bir yaş altında olan kişilere yapılmıyor. Dişlerinde hangi yaşta olursa olsun sorun yaşayan insanlar için doktorlar gerekli olarak görülen bu uygulamaları kolaylıkla yapmaktadır. Üstelik artık insanlar bu tarz uygulamaları yaptırmak adına çok yüksek ödemeler yapmak zorunda da kalmayacaktır. İstenilen her an en uygun fiyatlara dişlerin o anki durumuna bağlı olarak bu uygulama yapılabilir. Doğru bir şekilde yapılması sonrasında ise bu uygulama ile kişiler kendi dişleri gibi güzel görünümlü dişlere sahip olacaktır.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Diş Teli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.