Porselen Diş Nasıl Yapılır ?
28 Aralık 2016
Protez Diş Fiyatları
29 Aralık 2016
sararmış dişleri beyazlatma

Sararmış Dişleri Beyazlatma Tedavileri

Günümüzde pek çok insanın şikâyetleri içerisinde yer alan diş sararmaları dişlerin sağlıksız ve bakımsız olduğunun göstergesidir. Dişlerde sararmalar gereken özenli bakımın yapılmadığı gibi üstüne birde zararlı maddeler kullanıldığının da göstergesidir. Bunların başında sigara kullanımı, alkollü içeceklerin tüketilmesi, bol kahve tüketimi gibi durumlar yüzünden dişlerin sararması gerçekleşir. Dişlerin sararma durumu kişinin kendi diş yapısıyla da alakalı bir durumdur. İnsanların doğuştan dişleri sararma eğilimi içerisinde bulunabilir. Böyle bir durumda karşılaşmış insanlar diş hekimlerinin onlar için önerebileceği diş tedavi yöntemlerini uygulamalıdırlar.

Dişlerin sararmasına neden olan bakterilerin temizliği oldukça zordur. Eğer dişleriniz sararmaya başladıysa hemen diş hekiminize danışarak sizin için önerdiği diş bakım yöntemlerinden birini seçerek bakımları uygulamaya başlayın. Aksi takdirde bakteriler diş etinizin içinden girerek dişlerinizin çürümesine neden olacak ve zamanla dayanılmaz diş ağrılarına bunun sonucunda da diş kaybına neden olacaktır. Sararmış dişleri beyazlatma yöntemleri arasında bulunan ışın tedavisi yöntemi en hızlı en etkili ve en pahalı yöntemler içerisindedir. Bu tedavide dişe uygulanan ışınlar sayesinde dişlerinizin üzerinde bulunan bakteriler giderilir ve kalıcı süre ile beyazlama sağlanmış olur. Tabi ki tek başına bu yöntemi uygulamak ve dişlerin beyaz kalmasını beklemek olanaksızdır. Bu tedaviden sonra günlük bakımlarınızı da yapmanız gerekmektedir.

Sararmış dişleri beyazlatma tedavisi aslında kolay bir yöntemdir. Bu yöntemler içerisinde en başta dişlerinizi günlük olarak fırçalamak gelir. Yemeklerden hemen sonra yapacağınız diş fırçalamalarınız ile bakteri oluşumunu engelleyerek dişlerinizin beyaz ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yönteminde kendine has detayları vardır. Bunların içerisinde diş fırçasının kalitesi, diş fırçasının sertliği, diş fırçasının ömrü ve diş fırçasının kullanım süresinin aşılması gibi etkenlere dikkat edilmelidir. Bunun yanında diş macunu seçimini kalitesiz olan macunlar la değil özellikle doğal nane içerikli diş fırçalarını kullanarak yapmalısınız. Bunların hepsi bir arada düşünüldüğünde dişlerinize günlük olarak doğru bakımı yapmış olursunuz.

Diş beyazlatma ile inci gibi kalmasını sağlayacak bir diğer yöntem de diş ipleridir. Bu ürünler diş fırçalarının ulaşamadığı ve yetersiz kaldığı zamanlarda kullanılır. Kullanım amacı genelde diş aralarını temizlemek ve dişte taşlaşma oluşmasını engellemek için kullanılır. Bu diş iplerinin de ömrü vardır. Ve doğru kullanılmadığı takdirde dişlerinize zarar vererek dişlerinizin ayrı kalmasına ve o ayrılıklarda bakteri oluşumunu tetikler. Bu yüzden doğru kullanım çok önemlidir. Ayrıca diş hekiminizin sizin için önerdiği diş ipinin kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Markası bilinmeyen ve herhangi bir iple yapılacak olan diş temizliği ile dişlerinize ciddi oranda zarar verebilirsiniz.

Sararmış dişleri beyazlatma yöntemleri arasında bulunan bir diğer yöntem ise beyazlatıcı macunlardır. Bu macunlar dişte kalıcı olarak dişlerin beyaz görünmesine neden olur. Üzerinde bakteri oluşumunu engelleyici anti bakteriyeller bulunur. Bu anti bakteriyeller yemek sonunda veya gün içerisinde yediğiniz yiyeceklerin yüzünden oluşan bakterileri yok ederek diş içine gitmesini engeller ve dişte bakteri oluşumunu engellemiş olur. Böylelikle dişlerinizde sararma meydana gelmez ve beyaz sağlıklı dişlerinize kavuşmuş olursunuz. Tabi bu tedavi yöntemini de diş hekiminiz tarafından uygulanır. Evde dışarda ya da merdiven altı atölyelerde bu tedaviyi yaptırmanız sağlığınızı bozabilir ve diş kaybı yaşayabilirsiniz. Diğer yöntemlere göre biraz maliyetli olan bu yöntem de tercih edilebilir yöntemler arasındadır. Bu yöntemlerin hepsini diş hekiminize danışarak yapmalısınız. Doğru zaman da verilen eğitimler sayesinde daha bilinçli bir toplum yetiştirebilir ve sağlıklı kalma oranımızı arttırabiliriz. Genç neslimiz daha sağlıklı yetişmiş olur.

Share Button

Bir önceki yazımız olan Porselen Diş Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.